فواید رقص

فواید رقص ابعاد بسیار گسترده ای دارد. هم در بعد فردی که شامل جسمی و روحی میباشد و هم در بعد اجتماعی.

خداوند خالق انسان، و انسان خالق حرکت و تکلم میباشد. و رقص زیباترین خلقت بشر در قالب حرکات ریتمیک و ملودیک میباشد. وچه بسیار زنان و مردانی که از این هنر بهره ها برده و  به آن سمت, مسیر ومفهوم بخشیدند.

رقص

 

80 ساله باشید یا 8 ساله، رقص زندگی تان را عوض می کند، از سلامت فیزیکی گرفته تا بهبود خلق و خو،  کاهش استرس و تنش و حتی روابط اجتماعی را بهبود میبخشد. حرکتهای منظم با توجه به زیر و بم موسیقی، تمام انفاقات و ترشحات و فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی بدن را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

رقص بی تردید باعث تناسب اندام میشود. رقصیدن باعث میشود نیاز اندام ها و ارگانها و عضله های بدن به خون بیشتر شود. پس ضربان قلب در هنگام رقص افزایش می یابد. که با مداومت و تمرین بیشتر ضربان قلب تا 160 هم میتواند برسد. این افزایش باعث بهبود گردش خون در بدن شده و به تمامی اعضای بدن خون بیشتری میرسد. به عنوان مثال رسیدین خون بیشتر به مغز یعنی بهبود کارکرد مغز، یعنی جلوگیری از سکته های مغزی، یعنی جلوگیری از تحلیل ماده سفید مغزی. رسیدن خون بیشتر به ریه یعنی تولید تولید اکسیژن بیشتر  یعنی افزایش حجم ریه و …..

 

فواید جسمانی رقص

 •  افزایش قدرت عضلانی، استقامت
 • بهبود توانایی اندامهای حرکتی
 • افزایش آمادگی جسمانی و تقویت عضلات
 • بهبود تناسب اندام
 • افزایش تراکم اسنخوانی
 • افزایش چالاکی و انعطاف پذیری بدن
 • بهبود کنترل تعادلی بدن
 • بهبود کارکرد مغزی
 • جلوگیری از پیری زودرس
البته نباید فراموش کنین تمامی این اتفاقات با تمرین و مداومت اتفاق میفتد و حداقل باید بالای 6ماه برقصید تا تغییرات را آرام آرام متوجه شوید.
فوائد رقص

فواید مغزی

 

برای اینکه بتوانید به خوبی برقصید به تمرکز و قدرت مغزتان نیاز دارید. مغز باید مدام بر روی تغییراتی که در حرکات تان انجام می دهید تمرکز کند و حرکات و الگوها را فراخوانی نماید. این بهترین شکل از تمرین ذهنی است و به شما کمک می کند صرف نظر از سنی که دارید مغزتان را به چالش بکشید.
تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که رقص می‌تواند توانایی شما برای فکر کردن در برابر افزایش سن راحفظ کرده و حتی تقویت کند. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ دانشمندان دریافته‌اند که مناطقی از مغز که حافظه و مهارت‌هایی مانند برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی را کنترل می‌کنند، با رقص بهبود می‌یابند. به علاوه، برخلاف سایر اشکال ورزش، رقص دارای مزایایی همچون بهبود تعادل از طریق ریتم و موسیقی است. رقصیدن میتواند تعادل مواد شیمیایی که در بدن تولید میشود را تنظیم کند. مثلا رقصیدن باعث تولید بیشتر سروتونین میشود. سروتونین ماده شادی آور طبیعی است که باعث کاهش غم و انداه میشود.

 

فواید رقص
تقویت مهارت شناختی، یادگیری، حافظه و قدرت ذهن

مطالعات نشان داد که تمرینات رقص به بهبود مهارت‌های شناختی، مانند تشخیص بصری و تصمیم‌گیری، همراه با خلق و خو کمک می‌کند. رقص می‌تواند به ایجاد ارتباطات جدید بین نواحی مغز درگیر در حافظه بلندمدت و عملکرد اجرایی کمک کند. 

 برخی از پزشکان بر این باورند حتی تمرینات رقص و استایل رقص به بهبود آسیب های مغزی کمک میکند.

رقص همچنین می تواند به جلوگیری از مشکلات جدی حافظه کمک کند. مطالعه ای نشان داد که از 11 نوع ورزش مختلف (از جمله رقص، شنا، گلف، دوچرخه سواری، تنیس و غیره) رقص تنها موردی است که بیشترین تاثیر را در کاهش زوال عقل را دارد. کارشناسان معتقدند که این مزیت به دلیل ترکیبی از تعامل اجتماعی و تمرکز ذهنی است.

مطالعه دیگری در سال 2017 نشان داد که رقص می تواند میزان ماده سفید را در مغز افزایش دهد. ماده سفید معمولاً با بالا رفتن سن فرد تجزیه می شود که ممکن است به زوال شناختی منجر شود.

 

فواید روحی روانی رقص

مطالعه ای در سال 2015 که انگیزه افراد را برای رقص بررسی می کرد، “بهبود خلق و خو” در رتبه اول لیست قرار گرفت. این می تواند به این دلیل باشد که چون رقص بیان کننده عواطف و احساسات است، و به شما اجازه میدهد به نوعی رها شوید یا در اصطلاح عامیانه “شل کنید”، و این به نوعی خارج از محدوده های ذهنی موجود در افراد است.

مطالعات مختلف همچنین نشان می دهد که رقص درمانی میتواند افسردگی و استرس روانی را در افرادی که بیماری های جدی مانند سرطان سینه یا پارکینسون دارند و همچنین در دانش آموزان کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده در سال 2014 همچنین نشان داد که رقص میتواند به بدن شما کمک کند تا اندورفین های احساس خوبی (بیشتر از سایر اشکال ورزش) تولید کند و سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهد که منجر به ایجاد حالات خوب همه جانبه می شود.

فوائد روحی روانی رقص
افزایش عزت نفس و اعتماد بنفس

با رقص، تمرین می کنید و مهارت جدیدی را به دست می آورید. این می تواند فوق العاده پاداش دهنده باشد و اعتماد به نفس را بهبود بخشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که هر شکلی از ورزش می‌تواند عزت نفس را تقویت کند، اما فقط چیزی در مورد تسلط بر رقص جدید یا انجام یک حرکت جدید وجود دارد که به شما احساس آمادگی فوق العاده برای مقابله با جهان را میدهد.

 

و در نهایت جمع بندی از فواید روحی و روانی رقص

 

 • جلوگیری از افسردگی یا درمان آن
 • افزایش اعتماد بنفس
 • بهبود روابط اجتماعی
 • کاهش استرس واضطراب 
 • افزایش آرامش روانی
 • افزایش عزت نفس
 • ارتقا خلق و خو
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا