رقص گنجلیک

 رقص گنجلیک

رقص گنجلیک از جمله رقص های بسیار قدیمی، زیبا و فوق العاده پر تکنیک آذربایجان میباشد. این رقص ریشه در ایلات و طوایف خان های آذربایجان دارد. زمانی که خان ها نقش قدرتمندی در حکمرانی مملکتی داشتند. در رقص گنجلیک اقتدار، عظمت، منش و حکمرانی خان بوضوح به نمایش گذاشته میشود. با توجه به توضیحات داده شده در بخش معرفی رقصهای آذربایجانی نام این رقص برگرفته شده از موضوع و مفهوم آن میباشد.

رقص آذری گنجلیک- آموزش و اجرا در تهران-سعید عبدی 09141025954
رقص آذری گنجلیک

تغییر سناریو

رقص گنجلیک که “بَی رقصی” هم گفته میشود. در برحه ای از تاریخ در دهه 50 میلادی سناریو این رقص عوض شد و با نام “بی رقصی” به صحنه رفت. و علت اینست که به علت فشار حکومت جماهیر شوروی بر ایلات و خان ها و خانزاده ها برای کاهش قدرت آنها و از بین بردن این فرهنگ، سناریو این رقص را تغییر دادند تا بتوان به عنوان رقص صحنه ای از آن یاد شود و در طول تاریخ ماندگار شود. در ابتدا ورود “بی” بتنهایی انجام میگرفت. ولی بعد بعلت ذکر شده فوق، طبق مراسم عروسی ورود “بَی”  با ساقدوش و سولدوش همراه شد. تا نماد مراسم عروسی را خلق کند. بعد ها پس از اتمام فشارها و مشکلات، خانلار بشیر اف این رقص را در غالب واقعی خود با ورود تنهایی “بَی” به صحنه برد. تا بار دیگر این رقص معنای واقعی خود را باز یابد.

رقص آذری گنجلیک- آموزش و اجرا در تهران-سعید عبدی 09141025954
رقص آذری گنجلیک

محتوای رقص گنجلیک

در رقص آذری گنجلیک نقش سولیست را برای اولین بار رامیز ممد اف ایفا کرد. سپس این رقص توسط  آزاد حسین اف و بعد توسط خانلار بشیراف به صحنه رفت. اینجا “بَی” نشانگر مردانگی و اقندار میباشد. لباس ملی آذربایجان و دیگر خصوصیات فرهنگی جلوه خاصی دارد. در این رقص دو گروه از رقصنده های که نشانگر مردم یا همان رعیت میباشد به رقابت میپردازند. تا مهارت و چالاکی خود را به رخ همدیگر بکشند. رقابت و دعوت به چالش مشهود است. حتی رقص طنز نیز در این بین مشاهده میشود. سپس از هر گروه یک یا دو نفر با حرکات فوق العاده سریع و تکنیکال جلو میاند تا به نقش آفرینی بپردازند.

ودر پایان “بی” با مردم یکی شده در دست هم این رقص را به پایان میبرند. این رقص آذری نیز طبق بیشتر رقصهای آذربایجان مدیون علی بابا عبدال.. اف است. چرا که تنظیم برای صحنه و خلق نقش با ایده چردازی ایشان میسر شد. موسیقی این کار از رشید افندی و تنظیم و کاروگرافی از علی بابا عبد ا… اف میباشد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا