رقص دوئت

رقص  دوئت

رقص دوئت نوعی از رقص میباشد که عشق و علاقه دو جوان به یکدیگر در قالب اجتماعی با پیروی از فرهنگ و سنن آن ملت ارائه میگردد. در زمان های قدیم به علت عدم امکان ابراز عشق و علاقه بصورت آشکارا، توسط نگاه، اشاره و یا حرکات این حس و علاقه را بیان مینمودند. در فرهنگ آذربایجان رقص دوئت بیانگر عادات، رسوم، حسیات اخلاقی و ملی مردم میباشد. این نوع رقص در دو غالب اجرا میشود: بصورت فقط دونفری و یا در ترکیب رقصهای گروهی.

ایفای رقص دوئت

در رقص دوئت آذری ، خانم با رقص، حرکات پانتومیم و با استفاده از میمیک خود، ظرافت ها و زیباییهای زنانه اش برای مرد مورد علاقه اش به نمایش میگذارد. آقا نیز در مقابل جوانی و چالاکی، قامت و انرژی مردانه اش را نشان داده و خودش را ابراز میکند.


بنیانگذار رقصهای صحنه ای آذربایجان، علی بابا عبداله یف علاقه زیادی به رقص های دوئت داشته که بهمین علت نیز 14 رقص آذری دوئت تنظیم کرده است:

نازائلمه – مولیلی – قاراباغ مارالی – گلن یار – سئوگیلیم – یایلیغین – فوتبولچی – بیرداناسان – ساری گلین – یئنی دیرینگه – جیران بالا – آی گوزل – دلبریم و در غالب رقصها گروهی با اضافه کردن رقص های دوئت به زیبائی این رقصها افزوده است  : آذربایجان تویو – آذربایجان سوئیتاسی –  بولاق باشیندا – نئفتچیلر سوئیتاسی – بنوشه – خالقلار دوستلوغو

شایان ذکر است رقص های دوئت علاوه بر رقص های صحنه ای در ساخت فیلم ها نیز استقاده میشود. مانند: آرشین مال آلان – احمد هاردادیر – گوروش و ….

علی بابا اولین رقص دوئت خود را به نام “جیران بالا” با همرقصی خانم امینه دلبازی در سال 1938 بروی صحنه برد.

برای آشنائی بیشتر با انواع رقص آذری به قسمت معرفی رقصها مراجعه بفرمائید.

 

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا